iPhone, ehliyet ve kimlik yerine kullanılabilecek!

iPhone, ehliyet ve kimlik yerine kullanılabilecek!

Bir süre önce Apple, ehliyet ve kimlik gibi belgeleri Apple Cüzdan uygulamasına ekleyebileceğimiz yeni bir özelliğin üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Şirketin internet sitesi üzerinde paylaşılan bilgiye göre de bu güncelleme, 2022’nin ilk yarısında gelecek. Peki kimler kullanabilecek?

İşte detaylar…

Apple Cüzdan, kimlik ve ehliyetleri tanıyacak

Apple, Cüzdan uygulamasına eklenecek bu yeni özelliğin yaklaşmakta olan tanıtımına hazırlanıyor. Bugün paylaşılan iOS 15.4’ün ikinci beta sürümündeyse konuyla alakalı bir bilgi paylaşımı yapıldığı ortaya çıktı. İlgili sürümde, şu sözlere yer verildi: Ehliyetinizin veya kimliğinizin ne zaman kullanıma hazır olduğunu öğrenin ve kimliğiniz hakkında önemli güncellemeler alın.

 

 

Apple, geçen yıl Arizona ve Georgia’nın özelliği destekleyen ilk eyaletler arasında olacağını açıklamıştı. Bunları hemen ardından Connecticut, Iowa, Kentucky, Maryland, Oklahoma ve Utah’ın izleyeceğini söylemişti.

Colorado, Delaware, Florida ve Louisiana gibi diğer eyaletler zaten halihazırda kendi dijital kimlik uygulamalarını sunuyor. Bu yüzden Apple ile Cüzdan uygulaması entegrasyonu konusunda hızlı bir çalışma yeterli olacaktır.

 

 

 

 

Apple, belirli TSA güvenlik kontrol noktalarının, Cüzdan uygulamasında kimlik kartlarının sunulabileceği ilk yerler olacağını söyledi. Bunları, gelecekte perakendecilerin ve çeşitli mekanların izleyebileceğini söylüyor.

Özellik için kod düzeyinde hazırlıklar olsa da, iOS 15.4’ün ikinci beta sürümünde Cüzdan uygulamasına ehliyet veya eyalet kimliği eklemek hala mümkün değil. Fakat Apple’ın öngördüğü tarihe göre, iOS 15.4’ün herkese açık bir şekilde Mart veya Nisan aylarında piyasaya sürülüşüyle birlikte kullanıma girmesi muhtemel gözüküyor.

Şirketin, Apple Pay ve Cüzdan özelliklerini ülkemize ne zaman getireceği hala belirsizliğini koruyor. Fakat geçmiş dönemde ortaya çıkan sızıntılar, Apple’ın yeni bir NFT ödeme teknolojisi üzerinde çalıştığını ve bunun kullanıma girmesiyle birlikte tüm dünyada bu uygulamaları kullanıma sunacağını söylüyordu. Dolayısıyla yakın zamanda bununla ilgili atılan adımları görebiliriz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da veya yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Beni Değerlendir post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.